تبلیغات
مدینه العرفا(نایین) - فرزندان آفتاب2
مدینه العرفا(نایین)
مَـــرّاسی دکتر طبا (شهید چمران)
درباره وبلاگ


این وبلاگ به اهتمام معاونت پرورشی و تربیت بدنی و فرماندهی واحد مقاومت بسیج دبیرستان شهید چمران نایین ، خلیل صارمی نایینی شاعر و نویسنده معاصر راه اندازی شد.
از این پس آثار تحقیقی دانش آموزان در سال 91-90 در زمینه معرفی مشاهیر نایین در این وبلاگ به نام خودشان به تدریج منتشر خواهد شد

مدیر وبلاگ : خلیل صارمی نایینی « ناصر »
تلویزیون آنلاین
سه شنبه 17 مرداد 1391 :: نویسنده : خلیل صارمی نایینی « ناصر »

مرحوم دكتر سید محمدرضا جلالی نائینی             

      مرحوم دكتر سیدمحمدرضا جلالی نائینی ،ادیب ، نویسنده ، روزنامه نگار ،‌سیاستمدار ، حافظ شناس ، قاضی و وكیل پایه یك دادگستری در سال 1297 شمسی ( به روایت مرحوم بلاغی تاریخ تولد جلالی نائینی ، در سال 1293 بوده است.      وی فرزند سید حسن جلالی و نوه میر سید حسین است كه از زهّاد مشهور و محترم و جلیل القدر نائین بوده است.     به نوشته مرحوم امامی نائینی ، دكتر جلالی پس از فراگیری تحصیلات قدیمه به اصفهان آمد و پس از پایان دبیرستان در سال 1318 از دانشگاه تهران در رشته قضائی فارغ التحصیل شد . ایشان بلافاصله پس از پایان تحصیلات وارد فعالیت روزنامه نگاری شد و از همان آغازبا كمك چند نفر از دوستانو همفكرانش از جمله دكتر فاطمی و عباس خلیلی و احمد ملكی و ... برای آزادی انتخابات تلاش گسترده ای را آغاز كرد و لحظه ای از پای ننشست.    مرحوم جلالی نائینی از بانیان و موسسین كانون وكلای دادگستری است. و سال ها ریاست این كانون را بر عهده داشته است و در این سمت توانست از بسیاری از سوءاستفاده ها و حق كشی ها جلوگیری كند.    از فعالیت های روزنامه نگاری مرحوم جلالی انتشار روزنامه (كشور) است كه به طور مستقیم به انتشار آن اقدام نمود. در انتشار روزنامه (باختر امروز) نیزبامرحوم دكترحسین فاطمی همكاری نزدیك ومداوم داشت.      دكتر جلالی در فقه و  اصول از شاگردان بسیار برجسته مرحوم سید محمد عصّار بود. مرحوم عصار بار ها در محافل و مجالس به مناسبت های مختلف از شاگرد مستعدش تجلیل كرده و او را ستوده است.    جلالی در خارج از كشور نیز شهرت داشت و بیشتراین معروفیّت به خاطر آثاری بود كه درباره هند و تمدن و فرهنگ این شبه قاره تالیف و چاپ و منتشر كرده است.    تحقیقات و بررسی های پژوهش گرانه كه به اتفاق دكتر نذیر احمدحافظ شناس بزرگ هندی درباره حافظ انجام داده اند ، یكی ازمنابع قابل اعتماد وپژوهش گرانی است كه درباره حافظ و اشعار او تحقیق و بررسی می كنند. مرحوم سید محمدرضا جلالی نائینی از نویسندگان پركار و دقیقی است كه بیش از 40  اثر حقیقی از وی چاپ و منتشر شده است. كلیّه این آثار در زمره كتب بسیار مهم وگران سنگی هستند كه برخی از آنان به چاپ های بعدی نیز رسیده اند ، این آثار به دو دسته تقسیم می شوند.

    قسمت اول شامل كتب و رسالاتی هستندكه درارتباط باهندتالیف یاترجمه شده اند ،كه برخی ازاین آثارعبارت اند از :

             ترجمه گرتیه (سرود های ریگ ودا ) درباره هند و هند شناسی .

             ترجمه ، تصحیح ، تحقیق شامل پنجاه (او پانیشاد)با همكاری دكتر علّامه تاراچند.

             اولین لغت نامه مختصر سانسكریت به فارسی.

             طریقه گرونانگ و پیدایی آئیت سیك در زمینه هند شناسی.

             تصحیح و ترجمه شرح حال جواهر لعل نهرو تالیف كتاب دكتر شوكلا.

             تصحیح و بررسی كتاب پنج داستان (كلیله و دمنه) با همكاری دكتر تارا چند و سید حسن عابدی.

             تصحیح و تحقیق و ترجمه فارسی كتاب مهابات در 40 جلد در مورد هند و هندشناسی.استخراج معانی لغات سانسكریت كتاب ماللهند تالیف ابوریحان بیرونی.              

     بخش دیگر آثار استاد جلالی نائینی عبارت اند از:

             تاریخ جمع قرآن

             ترجمه(تبكس الاصنام)تالیف هشام كلینی (تاریخ پرستش پیش از اسلام)

             تصحیح الملل النحل عبدالكریم شهرستانی در 2 جلد.

             ترجمه گفتار بوعلی در منطق و الهیات و طبقات.

             تصحیح سه جلدازتفسیرمواهب علیه مولاناكمال الدین حسین كاشفی.

             تصحیح بوستان سعدی.

             تصحیح دقائق الحقائق تالیف سید احمد روحی.

             تصحیح دیوان حافظ با همكاری دكتر نذیر احمد هندی.

     مرحوم دكتر سید محمدرضا جلالی نائینی در بین مردم نائین از احترام خاصی برخوردار بود.تحقیقات و مطالعات مستمر و خستگی ناپذیر او از وی شخصیتی ممتاز ساخته كه در سایر كشورها (به خصوص هند) به عنوان دانشمندی فرهیخته مورد توجه و احترام قرار گرفت. مرحوم جلالی از اكثر دانشگاه های معتبر هند دارای درجه دكترای افتخاری بود و در هیئت های علمی دانشگاه های آن كشور از اعضاء ثابت به شمار می رفت.جلالی نائینی شخصیتی موجه و ممتاز است كه به اخلاق انسانی و اسلامی آراسته بود و شجاعت و صراحت او در بیان حقیقت زبانزد همگان بود. فاضل ارجمند آقای احمد امامی نائینی در حاشیه تحقیقات مرحوم حسین امامی نائینی می نویسد : ... نقش اساسی مرحوم جلالی در تشكیل جبهه ملّی و مخالفت با انتخابات فرمایشی در زمام داری قوام السلطنه و سخنان انتقادی بی پروای ایشان درنمایندگی مجلس سنا و انتقادات تندی كه از حكومت و اعضای خاندان پهلوی كردند ، نشان دهنده ی روح حقیقت دوستی و آزادی خواهی ایشان است

      سر انجام مرحوم دكتر جلالی در حدود سال 1389 دار فانی را وداع گفت و به رحمت ایزدی پیوست.

مرحوم دكتر غلام حسین مصاحب نائینی

      استاد دانشگاه، ریاضیدان، محقق و نویسنده مرحوم دكتر غلامحسین مصاحب نایینی در خانواده ای فاضل  فرهنگی ومذهبی اهل محمدیه ی نایین درسال 1289 شمسی در تهران به دنیا آمد.      پس از پایان تحصیلات ابتدایى و متوسطه در 1306 شمسی به خدمت وزارت معارف درآمد و تحصیلات خود را در فرانسه و انگلستان به پایان رساند و در 1327 شمسی موفق به اخذ درجه‏ى دكترا در ریاضیات، از دانشكده‏ى كمبریج شد. وى در جوانى، در 1309 ش مجله‏ى «ریاضیات عالى و مقدماتى» را در تهران تأسیس و منتشر نمود.     مرحوم مصاحب در طول خدمت عهده‏دار مشاغلى از جمله: ریاست كل تعلیمات عالیه و معاونت فنى وزارت آموزش و پرورش و ریاست دانشكده‏ى علوم دانشگاه ملى بود.    ایشان نخستین كسى بود كه منطق صورت به معنى جدید، یعنى منطق ریاضى را وارد فضاى فكرى ایران كرد. او به زبانهاى عربى و فرانسوى و انگلیسى تسلط و با زبان آلمانى آشنایى كامل داشت. در علوم عربى و معقول و منقول تبحر و تحصیلات عمیق داشت به طورى كه به دریافت درجه‏ى اجتهاد نیز مفتخر گردیده بود.     مصاحب در رسم‏الخط فارسى و ضبط علائم و حروف صاحب رأى و نظر بود. از عمده‏ترین كارهاى مصاحب تأسیس مؤسسه‏اى براى تحقیق در ریاضیات و تربیت ریاضیدانان بود كه توسط دانشگاه تربیت معلم به وجود آمد.       یكى از كارهاى اساسى مصاحب اقدام به تهیه «دایرةالمعارف فارسى»، با همكارى عده‏ى بسیارى از دانشمندان در رشته‏هاى گوناگون بود كه در 1334 شمسی سرپرستى آن را بر عهده گرفت.    ریاضیدان، محقق و فرهنگى فرهیخته، فرزند دكتر على محمد مصاحب بعد از انجام تحصیلات مقدماتى وارد دارالمعلمین شد و دوره آن را پایان داد و سپس در دارالمعلمین عالى ثبت نام نمود و در رشته ریاضیات فارغ‏التحصیل شد و هم چنان تحصیلات خود را در رشته‏هاى گوناگون مانند فقه، اصول، الهیات و فلسفه ادامه داد و در هر كدام از رشته‏هاى یاد شده استاد مسلّم شد.     استاد مصاحب خدمات ادارى خود را در وزارت فرهنگ آغاز كرد. چندى شغل دبیرى و مدتى استادى دانشگاه داشت و مقامات مهمى را در وزارت فرهنگ پشت سر گذاشت، مانند ریاست تعلیمات عالیه و معاون فنى وزارت فرهنگ. ولى دلبستگى به مقامات صورى نداشت و تمام هم او صرف تألیف و تصنیف كتاب بود.     نخستین كوشش فرهنگى مصاحب نشر مجله‏اى بود به نام ریاضیات عالى و مقدماتى كه در 1309 تأسیس كرد و یازده شماره ی آن منتشر شد.

   مصاحب عالم ریاضى بود و به حق پدر ریاضیات جدید در ایران نام گرفته بود. كتابهاى او بیشتر در زمینه‏های زیر می باشد:

             جبر خیام

             مثلثات

             رسمى فنى

             مدخل منطق صورى

     بعضى از این موارد در مدارس متوسطه و عالى تدریس مى‏شد. كتابهاى مهم مدخل آنالیز ریاضى و دوره تئورى مقدماتى اعداد از تصنیفات خوب او مى‏باشد.     مرحوم مصاحب چندى در 1322 به انتشار روزنامه یومیه برق مبادرت نمود. از دیگر كارهاى فرهنگى او سرپرستى دائره‏المعارفى است كه به اسلوب علمی جهانی آن را تنظیم و انتشار داده است.     غلاحسین مصاحب تحصیلات خود را در ایران، فرانسه و انگلستان انجام داد و به عضویت انجمن ریاضى‏دانان لندن وانجمن فلسفى كمبریج درآمد. پس از پایان تحصیلات عالى، ضمن تصدی مشاغل ادارى از تألیف و تدریس نیز غافل نماند و در سال 1345 مؤسسه‏ى ریاضیات را در دانشگاه تربیت معلم تأسیس كرد و تا آخرین روز های حیات خود به سمت استادى در آن مؤسسه اشتغال داشت.

      تألیفات مصاحب این عنوان‏ها را در برمى‏گیرد:

             مجله «ریاضیات عالى و مقدماتى» (1310 _ 1309) وى مؤسس این مجله بود و مدیریت آن را به عهده داشت، اولین شماره‏ى این مجله در تهران در اول آبان 1309 منتشر شد.

             جبر و مقابله‏ى خیام (مشتمل بر متن عربى و ترجمه‏ى فارسى رساله‏ى خیام در جبر و تاریخ ریاضیات ، سال1317).

             رساله‏ى انگلیسى كه در جلد چهل و ششم(مورخ سال میلادی1950) مجله‏ى انجمن فلسفى كمبریج به طبع رسیده است.

             منطق صورت (انتشارات دانشگاه تهران، سال1334).

             دایرةالمعارف فارسى (جلد اول، 1345، بخش اول از جلد دوم،سال 1356).

             آنالیز ریاضى (دو جلد،سال 1348).

             تئورى مقدماتى اعداد (جلد اول در دو قسمت،سال 1353).

             مجلد دوم تئورى مقدماتى اعداد (در سه قسمت،سال 1358، كتاب برگزیده‏ى نخستین دوره‏ى كتاب سال جمهورى اسلامى ایران در رشته‏ى ریاضیات).

             حكیم عمر خیام به عنوان عالم جبر (انجمن آثار ملى، سال1339).

             علوم تفریحى(سال1308) .

     غلامحسین مصاحب در زمینه‏ى لغت و پهنه‏ى وسیع آن آزمایش‏ها كرد و مخصوصا در مورد وضع واژه‏هاى جدید در قبال لغت‏ها و اطلاح‏هاى خارجى فعالیت نمود، از آن جمله مى‏توان فرهنگ اصطلاحات جغرافیایى را كه با همكارى تعدادى از محققان و كارشناسان در سال 1338 به چاپ رسانید نام برد.

     استاد غلامحسین مصاحب در تاریخ 24 مهر ماه سال 1358 جامعه ی علمی و فرهنگی كشور و ایرانیان تمدّن ساز را در هجران ابدی خویش  فرو برد.

مرحوم حسن پیرنیا(مشیرالدوله دوم)

     مرحوم حسن پیرنیا (مشیرالدوله دوم) فرزند میرزا نصرالله خان مشیرالدوله ی نائینی در سال 1291 برابر با 1252 هجری شمسی به دنیا آمد.    تحصیلات ابتدائی فارسی وعربی را نزد معلّمینی كه پدرش   گرفته بود آموخت، سپس برای ادامه ی تحصیلات عازم روسیه گردید . هنگامی كه عازم روسیه بود ، ناصرالدین شاه قاجار به تحریك حسودان و بداندیشان تصمیم گرفت از سفر او جلو گیری كرده و مانع خروج او از ایران گردد.   مرحوم پیرنیا بالاخره به كمك پدر توانست خود را به روسیه برساند و پس از مدتی تحصیل در یك مدرسه ی نظامی به دانشكده حقوق مسكو وارد شود. پس از فراغت از تحصیل به سمت وابسته سفارت ایران در سن پطرز بورگ تعیین شد.   زندگی سیاسی مشیرالدوله از سال 1317 هجری قمری شروع می شود. سال های آغازین زندگی مرحوم حسن پیرنیا از دوره های پر تحوّل تاریخ ایران است ، چرا كه در این روزگارمخصوصا سال های 1300 تا 1317 هجری قمری سال هایی هستند كه ایرانیان با اروپا آشنایی بیشتری پیدا كرده و مردم از تاریخ جهان مطّلع می گردند.در سال 1319 قمری برابر با 1900 میلادی ، مشیرالدوله دوم در سفر دوم مظفرالدین شاه به اروپا به عنوان مترجم هفتم به همراه او رفت.(پس از این سفر بود كه در سن پطرزبورگبه استخدام وزارت خارجه درآمد). 

 پس از مدتی به ایران احضار شد و مورد لطف و مرحمت قرار گرفت و به لقب حسن خان مشیرالملكملقب شد. ورود او به ایران مصادف با سال های پرتنش انقلاب مشروطیّت بود و تحصیلات و مطالعات میرزا حسن خان تا حد بسیاری در روشنگری و بیداری مردم موثر بود.    با فوت مظفرالدین شاه و روی كارآمدن محمدعلی شاه ، میرزا حسن خان به عنوان سفیر سیّار وظیفه داشت ، مراسم تاج گذاری شاه جدید را به اطّلاع رهبران و سران كشور های جهان برساند. به این ترتیب مرحوم پیرنیا به اكثر كشور های جهان سفر كرد. درسال 1325 قمری در سن پطرزبورگ ، خبر فوت پدرش به او رسید وبه تهران آمد. در همان سال (آبان 1286) در كابینه میرزا ابوالقاسم خان ناصرالملك، مرحوم پیرنیا وزیر امور خارجه شد و به لقب پدر ، مشیرالدوله ملقب شد.    با استفعای ناصرالملك روابط شاه و مردم تیره تر شد و مشیرالدوله، محمدعلی شاه را وادار كرد نسبت به وفاداری به اصول مشروطه سوگند یاد كند.    در سال 1326 هجری قمری ، شاه سوگند ها را فراموش كرد و به صورت علنی رودر روی آزادی خواهان ایستاد. میرزا حسن خان و بردارش نیز در لیست قربانیان بودند كه به وسیله عضدالملك، بزرگ خاندان قاجار نجات یافتند.    با شكست شاه و استقرار مجدد مشروطه و تبعید محمد علی شاه به روسیه ، مشیرالدوله وزیر عدلیّه شد . با خلع محمد علی شاه و انتخاب احمد شاه به سلطنت ، چند نفر ضصدر اعظم شدند و بالاخره در ربیع الثانی 1333 قمری برابر با 1293 شمسی ، مشیرالدوله مامور تشكیل كابینه شد. مشیرالدوله به علّت كارشكنی های اطرافیان و دخالت بیگانگان ، چند بار از كار كناره گرفت ولی باز با اصرار شاه مامور تشكیل كابینه می شد.     در سال 1339 قمری مرحوم مشیرالدوله به عنوان خستگی و بیماری از كار كناره گرفت. با كودتای سوم اسفند ماه 1299 شمسی و بعد از مسافرت احمد شاه، مشیرالدوله بار دیگر صدراعظم شد.    مرحوم پیرنیا سر انجام در سال 1342 قمری از كار كناره گیری كرد و رضا خان پهلوی سردار سپه، رئیس الوزراء شد. پس از آن نیز مسئله ی تغییر سلطنت پیش آمد و رضا خان حكومت پهلوی را تاسیس كرد.    زندگی سیاسی میرزا حسن خان پیرنیا پس از آغاز در سال 1317 هجری قمری در سال 1345 قمری به پایان رسید .     فعالیت های فرهنگی و ادبی مرحوم مشیرالدوله دوم نیزچشمگیر و افتخار آمیز است به طوری كه وی در سال1319قمری كتاب حقوق بین الملل را تالیف كرد. در سال 1304 شمسی كه صحنه ی سیاست را ترك كرد، همه ی اوقات خود را در اختیار مطالعه و تحقیق قرار دادو تالیف كتاب ایران باستان را شروع كرد. در سال 1307 كتاب داستان های ایران قدیم را نوشت و این كتاب در حقیقت متمم كتاب ایران باستان است.  كتاب ایران باستان شامل وقایع ایران در عهد ایلام، آشور، بابل، ماد، هخامنشی، سلوكی و ساسانی است.تنظیم این اثر نفیس و گران قدر 10 سال طول كشید .    مرحوم پیرنیا در سال 1312 به علّت كار زیاد و پیری دچار (انفاركتوس) شد و دست راست او از حركت باز ماند. و سرانجام پس از دو سال بیماری در 29 آبان ماه 1314 شمسی(1354 قمری مطابق با 1935 میلادی)در سن63 سالگی درگذشت و در امامزاده تجریش در مقبره خانوادگی به خاك سپرده شد.    باآن كه در آن زمانم سیاست رضاخان به گونه ای بود كه تمامی مجالس ترحیم و ختم را بسیار بی سر و صدا برگزار می كردند امّا برای مرحوم پیرنیا مراسم باشكوه و جلال چشم گیری برگزار شد.  ایشان در اواخر عمر جز در انجمن آثار ملّی و كمیسیون معارف در هیچ انجمن دیگری عضویت نداشت و اوقاتش را به تالیف ایران باستان اختصاص داده بود.

مرحوم سید صدر الدین بلاغی نائینی

    مرحوم سید صدرالدین بلاغی فرزند میر سید حسین مجتهد نائینی ، در سال 1273 هجری شمسی (تقریبا در سال 1290 قمری )در نائین متولد شد و تا 13 سالگی در زادگاه خود به تحصیل علوم مقدماتی پرداخت و از محضر پدر نیز كسب فیض كرد.   مرحوم بلاغی پس از فراگیری دروس مقدماتی به اصفهان آمد وفقه و اصول را در این شهر آموخت و به شیراز رفت .پس از آن برای ارشاد و تبلیغ به خراسان مسافرت كرد و در سال 1320 شمسی به تهران آمد و در این شهر ساكن شد.   بلاغی از خطباء و سخنوران به نام بود كه مقالات و نوشته های او در لزوم شركت مسلمانان در امور سیاسی مشهور است.   مرحوم بلاغی علاوه بر تدریس در دارالفنون و دبیرستان های مشهور تهران ، سلسله سخنرانی هایی در رادیو ایراد كرده است كه به نام (سخنرانی های بلاغی در رادیو ) در 2 جلد چاپ و منتشر شده است.     مرحوم بلاغی از نویسندگان بسیار پركار بود كه در زمینه های مختلف تالیفات ارزنده ای داشت.

    ازآثار معروف او عبارت اند از :

             برهان قرآن شامل مباحث اجتماعی ، نظام های اقتصادی و قضائی قرآن

             سخنرانی های بلاغی در 2 جلد 

             ترجمه صحیفه سجادیه

             قصص قرآن و فرهنگ آن

    بلاغی شعر نیز می سرود و در شاعری از ذوق و قریحه ای خاص برخوردار بود و در سرودن انواع شعر توانایی و مهارت داشت . اشعار او حاوی مضامن نو و تازه بود .  مشهور ترین اثربلاغی مثنوی دوقلندراست كه ازلزوم اتحاد ونكوهش ازنفاق وریا سروده شده است   وسرانجام مرحوم سید صدر الدین بلاغی در حدود تاریخ 1373 هجری شمسی در سن 100 سالگی در گذشت.

    سروده ای زیبا از مرحوم بلاغی :

     من دلبری  زجمله  جهان  برگزیده  ام        

                               وز   غیر او  علاقه  دل را  بریده ام            

 نشنیده ام  جز از لب  لعلش  پیام  روح     

                جـــــزعارضــــش حقیقت جان راندیده ام


نتیجه گیری   

     جامعه ی ایده آل آرزوی دیرینه ی همهی افراد بشر است . آرمانی كه رسیدن به آن اگر چه دشوار است ولی دست یافتنی است      تاریخ نشان می دهد هر قومی كه نردبان ترقی خویش را بر دو پایه، یكی در گذشته های خویش و دیگری نهاده بر حال استوار و پابرجا نگه داشته است ،در رسیدن به آینده ی روشن تر ، موفق تر عمل كرده است.      در این مسیر جوامعی كه تاریخ درخشانی پشتوانه حركت آن هاست ، با دو بال ، حال و گذشته به سوی آینده ای درخشان حركت می كنند و به حق برگذشته خویش می بالند.     ما فرزندان این سرزمین باید در فرصت های پیش رو ، گذشته خویش را چراغی فراروی مسیر پر پیچ و خم آینده قرار دهیم تا استوار و پشت گرم با وجودی بینا و شنوا قلّه های رفیع سازندگی را یكی بعد از دیگری بپیمائیم و توشه ای دنیوی برای خود و فرزندان خویش و ذخیره ای اخروی پیش پیش فراهم آوریم.       در این خلاصه ای كه تقدیم شد موارد صدرالذكر را سرلوحه كار قرار دادم تا تذكّری باشد برای خود ، باشدكه مورد توجه خوانندگان گرامی و قبول استاد محترم واقع گردد.

        در پایان پیشنهاد می شود:

مسئولین محترم شهرستان در نهاد های مختلف طی برنامه هایی منظّم ، معرفی و تجلیل از فرزانگان فعّال در رشته های مختلف علمی ، فرهنگی ، پزشكی ، صنعتی ، خدماتی و... را بخشی از برنامه های سالیانه ی عمومی مقرر نمایند تا موجبات و مقدمات پیشرفت روز افزون شهر هزاره های تاریخ فراهم گردد


فهرست منابع و مآخذ

كتاب ها:

             نائین بلده طیّه نوشته ی سید مهدی سجادی نائینی.

             پرتو اندیشه نوشته ی مرحوم جلال بقائی نائینی.

             تذكره سخنوران نائین نوشته ی مرحوم جلال بقائی نائینی.

             نامه فرهنگیان نوشته ی مرحوم محمد علی مصاحبی (عبرت نائینی).

             مدینة الادب مرحوم محمد علی مصاحبی (عبرت نائینی).

             دیوان كامل عبرت نائینی.

             شرح حال رجال سیاسی و معاصر ایران.

             مقتبسات(جنگ جامع).

             ویژگی های زبان محلّی نائین نوشته ی مرحوم محمد تقی جامع نائینی.

             تاریخ ایران باستان نوشته ی میرزا حسن خان پیرنیا(مشیرالدوله دوم).

             تاریخ نائین نوشته ی عبدالحجت بلاغی نائینی.

             سیمای نائین.

سایت های اینترنتی:

             www.naein pagoh.com

             www.isfahan portal.ir

             www.naeinian.com

             www.shahre naein.ir

             www.naein city.blogfa.com

اماكن:

          كتابخانه ی آستان مقدس امامزاده سلطان سید علی و كتابخانه ی عمومی نائین.

معاونت پرورشی و تر بیت بدنی شهید چمران نایین 

www.ostadnaser.ir

نوع مطلب :
برچسب ها : جلالی نایینی، دبیرستان شهید چمران نایین، واحد مقاومت شهید چمران، ناصر، ostadnaser، خلیل صارمی نایینی «ناصر»، استاد جلال بقایی استاد محمد تقی جامع مشیر الدوله پیرنیا دکتر غلامحسین مصاحب،
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
استخاره آنلاین با قرآن کریم


فال حافظ


برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب

ستاد بازسازی عتبات عالیات نایین